Bilgilendirme

 • Mart 25, 2022 Yağlar

  Zeytinyağı

  Hatay’dan zeytinyağı ister soğuk ister sıcak yemeklerinizde isterseniz de salatalarınızda güvenle kullanabileceğiniz üst kalitede bir üründür.  Geleneksel yöntemlerle tamamen Hatay’da üretilen zeytinyağı 5 litrelik teneke kutularda doğallığından hiçbir şey kaybetmeden sizlere ulaşmaktadır.

  Zeytinyağı, Hataydan Zeytinyağı
 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  ZERDEÇAL

  Hatay’dan zerdeçal, Güney Asya lezzetlerinin egzotik tatlarını sevenler için vazgeçilmez bir aromadır. Hint safranı olarak halk arasında bilinen zerdeçal yoğun tat, koku ve renge sahip bir baharattır. Hakkında yapılan araştırmaların sayısının artmasıyla birlikte son dönemlerde oldukça popülerleşmiştir.

  Zerdaçal, Hataydan Zerdaçal
 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  ZENCEFİL

  Hatay’dan zencefil, dünyanın her yerinde bilinen ve alternatif tıpta sıkça yer alan bir baharattır. Soğuk algınlığından mide bulantısına kadar çok sayıda hastalığın tedavisinde farklı şekillerde kullanılır. Ayrıca yemeklerde aroma verici olarak da tercih edilir.

  Zencefil, Hataydan Zencefil
 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  Zahter hem taze hem de kurutulup baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Kurutulmuş zahter genellikle demlenerek çay halinde tüketilir. Ancak zahterin en yaygın kullanımı kahvaltılık olaraktır. 

  Kahvaltılık Zahter, Hataydan Kahvaltılık Zahter
 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  Yenibahar

  Yenibahar kendine has aroması ve kokusuyla her gün daha fazla tarifte yer alan kıymetli bir baharat çeşididir. Anavatanı Amerika’dır. Bilinen diğer adı Jamaika biberidir. Yenibahar, yemeklerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Yeşilken toplanıp rengi kahverengi olana kadar güneşte kurutulur.

  Yenibahar Baharatı, Hataydan Yenibahar Baharatı
 • Mart 26, 2022 Hatay Yöresel Ürünler

  Üzüm Pekmezi

  Üzüm pekmezi, doğal ve sağlık bir enerji ve besin kaynağıdır. Yüksek kaliteli, özenle seçilmiş üzümlerden elde edilmektedir.

  Ülkemizde en çok tüketilen pekmez çeşidi üzüm pekmezidir. Geçmişten günümüze gelen, çoğu hastalığın dermanı olarak da bilinen üzüm pekmezi sağlığa faydaları çok fazladır. Üzüm pekmezi, tatlı ve ekşi olarak yapılabilmektedir. Tatlı olmasını isterseniz karbonat veya kireç atılabilir. Organik tedavide de üzüm pekmezi sıkça tercih edilmektedir.

  Üzüm Pekmezi, Hataydan Üzüm Pekmezi
 • Mart 26, 2022 Peynirler

  Tuzlu Yoğurt

  Hatay’a özgü yöresel lezzetler alanında bulunan tuzlu yoğurt, kahvaltıların ve yoğurtlu çorbaların vazgeçilmezi olarak bilinmektedir. Görünüşü itibariyle süzme yoğurda benzemesine karşın tadındaki yoğun tuz çok farklı lezzet olmasını sağlar.

  Bir kere denedikten sonra siz de gelenek yöntemlerle elde edilen bu lezzeti çok sevecek ve sofranızda her zaman tuzlu yoğurda yer vermek isteyeceksiniz.

  Tuzlu Yoğurt, Hataydan Tuzlu Yoğurt
 • Mart 25, 2022 Peynirler

  Tulum peyniri

  Hatay’dan tulum peynirinin hem tadı hem de görüntüsü diğer peynirlerden oldukça farklıdır. Aromatik yapısı yoğun bir peynirdir. Ayrıca uzun ömürlüdür. Hem sizin hem de misafirlerinizin unutamayacağı bir lezzet olarak damak hafızanızdaki yerini alacaktır. Tulum peynirdeki tuz oranı yüksek olduğundan dolayı, ağza alındığı ilk andan itibaren kendine özgü yoğun tadı hissedilir.

  Tulum Peynir, Hataydan Tulum Peynir
 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  TOZ KARABİBER

  Hatay’dan toz karabiber, aroması ve lezzetini yitirmeden karabiber tanelerinin öğütülmesi ile üretilir ve baharat severlerin vazgeçilmezidir.

  Kökeni Hindistan olan toz karabiberin tarihi de oldukça eskidir. Ayrıca günümüzde eşsiz aroması ve sağlık üzerindeki sayısız faydası ile bilinen karabiber, bir dönem siyah altın olarak da isimlendirilmiştir.

  Karabiber, Hataydan Karabiber
 • Mart 25, 2022 Yağlar

  Tereyağı

  Hatay’dan halis gerçek tereyağı ile daha önce yaşamadığınız bir lezzet deneyimine hazır mısınız?

  Sabah kahvaltılarımızda ve yemeklerimizde soframızın vazgeçilmezleri arasında yer alan tereyağı, unlu mamullerin yapımında da kullanılır. Besin değeri oldukça yüksek olan bu yağ, enerji yapıcı özelliğiyle de bilinir. İnek, keçi, manda ve koyundan elde edilen sütten üretilen tereyağının rengi, hayvanın tüketimine göre sarı veya beyaz renkte olabilmektedir.

  Tereyağı, Hataydan Terayağı