Bilgilendirme

 • Mart 25, 2022

  TATLI TOZ BİBER

  Hatay’dan tatlı toz biber, yemeklerde üst seviye lezzet yakalamak isteyenler için eşsiz bir aromaya sahip baharattır. Eğer acı toz biber sevmiyorsanız, toz biberin tariflere kattığı lezzetten de vazgeçemiyorsanız tatlı toz biber sizler için iyi bir alternatif olacaktır.

  Tatlı Toz Biber, Hataydan Tatlı Toz Biber
 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  TATLI PUL BİBER

  Hatay’dan tatlı pul biber, acı sevmeyen ya da sağlık sorunları nedeniyle acı pul biber tüketemeyenler için iyi bir alternatiftir. Pul biberin sahip olduğu aroma ve yemeklere kattığı lezzetten vazgeçemeyenler ancak acı tüketemeyenler için tatlı biberlerin kurutulması ve öğütülmesiyle elde edilir. Böylelikle pul biberin insan faydası için sayısız faydası ve tariflere kattığı eşsiz lezzet her damak tadına uygun hale getirilmiş olur.

  Tatlı Pul Biber, Hataydan Tatlı Pul Biber
 • Mart 25, 2022 Peynirler

  Sünme Çubuk Peynir

  Sünme çubuk peynir gurmeleri tarafından sıkça tercih edilen bir üründür. İnek sütünden elde edilen bu peynir mayalanırken düzenli olarak suyunun süzülmesi ve son aşamada çubuk şeklinin verilmesinden dolayı bu adı almıştır.

  Peynirin anavatanı Hatay yöresine ait olan bu peynir artık yurdumuzun her köşesinde üretilmekte ve tüketilmektedir. Fakat orijinal tadını yalnızca Hatay bölgesinde korumaktadır. Siz de sadece birkaç tık ile bu muhteşem peynirin Hatay’dan evinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

  Sünme Çubuk Peynir, Hataydan Sünme Çubuk Peynir
 • Mart 25, 2022 Hatay Yöresel Ürünler

  Sürk

  Sürk kelimesinin Arapça anlamı “çökelek” olup Hatay bölgesine ait lezzetlerdendir. Bir diğer adı da küflü çökelektir. Kendine özgü yapım aşaması vardır. Taze çökelek, zeytinyağı, fesleğen yaprağı, zahter, yenibahar, karanfil, muskat, tarçın, acı biber salçası, sarımsak, tuz, kimyon, pul biber, karabiberin harmanlanıp toplar haline getirildikten sonra serin ve kuru bir yerde belirli bir süre bekletilmesiyle elde edilir. Sürkün çömleğe konması ve bu çömleğin toprağa gömülüp 3 ay kadar bekletilmesiyle en doğal hali elde edilir.

  Sürk, Hatay Sürkü
 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  Susam

  Susam hamur işlerinin olmazsa olmazıdır. Ayrıca kullanım alanı sadece hamur işleriyle sınırlı olmayıp birçok modern tarifte sumağa yer verilmektedir.  Tahinin ana maddesi olan susam helva ve tatlı tariflerine de son derece yakışmaktadır. 

  Susamın diğer adı küncü olarak da bilinir. Ancak TDK’ ya göre küncülerin bir araya gelmesiyle susam oluşmaktadır.  Meyveleri küçük torba gibidir. Boyları ortalama olarak 35 cm ile 135 cm arasında değişmektedir. Çeşitlerinin 3’te 2’si Afrika merkezlidir. Ülkemizde de susam yetişir.

  Susam, Hataydan Susam
 • Mart 25, 2022

  Örgü Peyniri

  Örgü peyniri, kahvaltılarda peynirden hoşlanmayanların bile “hayır” diyemeyeceği en lezzetli peynir türleri arasında yer alır.  Üretimi bakımından kaşar peynirine, besin değerleri açısındansa beyaz peynire benzeyen örgü peyniri sadece kahvaltılarda değil; yemeklerde, salatalarda da kullanılan bir peynir türüdür. Üretimi oldukça zahmetli olan bu peynir, tuzlu suda kaynatılarak yapılır ve son aşamasında da örülür.

  Örgü peynir, hataydan örgü peynir
 • Mart 25, 2022

  Nar Ekşisi

  Hatay’dan nar ekşisi, tatlı ve ekşinin eşsiz uyumunu sevenler için doğallığıyla öne çıkan bir lezzettir. Tariflere verdiği muhteşem lezzetin yanı sıra nar ekşisi bir şifa deposudur. Halk arasında bir sos olarak bilinmesine rağmen alternatif ve geleneksel tıp tedavilerinde de önemli bir yer tutar.

  Hatay’dan nar ekşisi, geleneksel tariflerin asırlık lezzeti olduğu gibi alternatif tıbbın da mucizesidir. Nar ekşisi, Sofralarımızda kısırdan dolmaya, salatadan köftelere varana kadar birçok lezzetin tamamlayıcısıdır. Ancak onu bu denli eşsiz kılan yalnızca lezzeti değil doğallığı ve şifa kaynağı oluşudur. Bu nedenle tarihin her döneminde gerek mutfaklarda gerekse hastalıkların tedavisinde kullanıldığı görülebilir.

   

  Nar Ekşisi, Hataydan Nar Ekşisi
 • Mart 25, 2022 Peynirler

  Misket Peyniri

  Lezzetiyle ön plana çıkan peynirlerden olan misket peyniri, mayalanan sütün peynir haline gelmeden önce suyu süzülerek top top parçalar haline getirilmesiyle elde edilen bir peynir türüdür. Hatay yöresine ait olan peynir türlerindendir. Yöremize özgü olan bu peynir türüne Türkiye’nin neresinde olursanız olun sizler de Hataydan.com aracılığıyla güvenle erişebilirsiniz.

  Misket Peyniri, Hataydan Misket Peyniri
 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  Mahlep

  Mahlep Arapça kökenli bir sözcük olup hoş kokulu anlamına gelmektedir. Halk arasında kokulu kiraz veya taş kirazı olarakta bilinen mahlep, kandil simitlerinde ve kurabiyelerde kıtır olmasını sağlamak amacıyla kullanılır. Ağızda kolay dağılmasını sağlar ve rehası lezzet katar.

  Mahlep, Hataydan Mahlep
 • Mart 25, 2022 Peynirler

  Lor Peyniri

  Lor peyniri İnek sütünden üretilen peynirin altında kalan suyun ısıtılarak pıhtılaşması sonucu elde edilir. Protein bakımından zengin olan lor peyniri, diğer peynirler gibi kalıp halinde değil lapa halinde bulunur. Protein ve karbonhidrat bakımından zengin olan lor peyniri, kas ve kemik yapısını güçlendirmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

  Hem kahvaltılarda kullanımı hem de börek, çörek gibi unlu mamullerde kullanımı oldukça yaygındır.

  Lor Peyniri, Hataydan Lor Peyniri