Bilgilendirme

 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  Limon Tuzu

  Limon tuzu gerek lezzetlendirme gerek ürünlerin taze kalmasını sağlama gerekse de temizlik ürünü olarak kullanılan bir üründür. Sağlığınız için kullandığınız limon tuzunun nerede ve hangi şartlarda üretildiği çok önemlidir.

  Hataydan.com olarak sizlere en yüksek kalitede ve güvenilir limon tuzu sunmaktayız.

  Hataydan Limon Tuzu, Limon Tuzu
 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  Kuş Üzümü

  Kuş üzümü orta boylu çalıda yetişen, siyah, kırmızı, mor ve pembe olarak görülen meyvedir. Ufak yapısından dolayı adına Kuş üzümü denmiştir.

  Kuş üzümü nerede yetişir?

  Berry Familyası’na ait bir meyve olan kuş üzümü Kuzey Amerika, Asya, Avrupa ve Afrika’da yetiştirilmektedir. Soğuğa dayanaklıdır ve kuru toprakları sevmez. Ülkemizde Bursa, Muş ve Rize ili başta olmak üzere Karadeniz sahillerinde yetiştirilmektedir.

  Kuş Üzümü, Hataydan Kuş Üzümü
 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  KURU NANE

  Hatay’dan kuru nane, en doğal haliyle ve eşsiz aromasıyla tariflere katmak lezzet katmak isteyenlerin aradığı bir baharattır. Asırlardır geleneksel yemeklerde herkesin damak zevkine hitap etmeyi başaran nane, aynı zamanda şifa deposudur. Bu nedenle geleneksel yemek tariflerinden çaylara kadar çok sayıda lezzetin temel bileşeni olarak tarif listelerinde yer almaktadır.

  Kuru Nane, Hataydan Kuru Nane
 • Mart 25, 2022

  Köri

  Köri özellikle baharatlı yemekler denildiğinde tüm dünyada akla ilk gelen baharat karışımıdır. Rengiyle, kokusuyla ve aromasıyla en basit tarifleri bile çok farklı noktalara taşıyabilen güçlü bir baharat harmanıdır.

  Ülkemizde son yıllarda sıkça kullanılmaya başlanan köri baharatının dünyada kullanımı milattan önce 1700’lü yıllara dayanmaktadır. Ana merkezi Hindistan olan köri, neredeyse tüm dünyada kullanılan baharat haline gelmiştir.

  Köri, Hataydan Köri Baharatı
 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  Kömbe Baharatı

  Kömbe baharatı, Hatay yöresine ait Hatay kahkesi, diğer adıyla kömbenin yapımında kullanılan baharat karışımıdır. İsteğe bağlı olarak bu karışıma vanilin veya Hindistan cevizi de eklenerek çeşitlilik arttırılabilir. Kömbe baharatı tercihen şekerli tatlılarda kullanılır. Bu karışım kömbenin uzun ömürlü ve lezzetli olmasını sağlar.

  Kömbe Baharatı, Hataydan Kömbe Baharatı
 • Mart 25, 2022 Peynirler

  Kızartmalık Peynir

  Hatay’dan kızartmalık peynir kahvaltılarınıza farklılık katacak ve muhteşem lezzetiyle vazgeçemediğiniz tatlar arasında yerini alacak.

  Peynir mutfağına çok farklı lezzetler katan kızartmalık peynirler özellikle peynir gurmeleri tarafından çokça bilinmekte ve tüketilmektedir. Bu peynirler genellikle yağda kızartılarak veya tost yapımında kullanıldığından dolayı kızartmalık peynir olarak adlandırılırlar.

  Hataydan Kızartmalık Peynir, Kızartmalık Peynir
 • Mart 25, 2022

  KİŞNİŞ

  Hatay’dan kişniş özellikle Akdeniz tipi beslenen kişilerin vazgeçilmezidir. Sahip olduğu aroması ve kokusunun yanı sıra sağlık açısından da herkesin mutlaka kullanması gereken bir baharat türüdür. Çin maydanozu gibi farklı isimlerle adlandırılan bitkinin kurutularak elde edilir. Bazı kullanım durumlarında toz haline getirilerek de kullanılabilir. Bir baharat türü olarak geniş kullanım alanına sahip olmasının yanı sıra ilaç olarak da kullanılabilir.

  Kişniş Küzbara, Hataydan Kişniş Küzbara
 • Mart 25, 2022

  KİMYON

  Hatay’dan kimyon, en taze haliyle hem baharat severlerin hem de sağlığına dikkat edenlerin vazgeçilmezi olarak mutfaklarda yer alır. Baharat türleri içerisinde mucize olarak bilinen kimyon, onlarca vitamin ve bileşeni çekirdeklerinde taşır. Protein, karbonhidrat, sağlıklı yağlar, A, C ve D vitaminleri bunlardan yalnızca birkaçıdır. Ayrıca sahip olduğu faydaları ile birçok din ve kültürde de yerini almıştır. Özellikle bazı kültürlerde, ölüm dışında tüm hastalıkların çaresinin kimyonda olduğuna inanılmaktadır.

  Kimyon, Hataydan Kimyon
 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  Kepse Baharatı

  Kepse baharatı, Arap pilavı ya da Kabsa olarak da bilinen pilavın yapımında kullanılan baharat çeşnisidir. Bol baharatlı yapısıyla ön plana çıkan bu pilav ülkemizde de Hatay başta olmak üzere birçok bölgede keyifle tüketilmektedir. Orta doğuda ziyafet sofralarını şenlendiren bir lezzet olan Kapse pilavının orijinal lezzetini yakalayabilmek adına Hatay’dan Kepse baharatı kullanılmalıdır. Bu baharat çeşnisi aynı zamanda farklı tencere yemeklerini lezzetlendirmek amaçlı da kullanılabilmektedir.

  Kepse Baharatı, Hataydan Kepse Baharatı
 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  Kekik

  Hatay’dan kekik doğal yollarla elde edilip sofralarınıza en lezzetli haliyle ulaşmaktadır. Sağlık açısından sayısız faydası olan ve yemeklere eşsiz bir lezzet katan bu baharatın en doğal halini sadece birkaç tık ile sipariş edebilirsiniz.

  Kekik Bin Derdin Dermanı

  Keskin kokuya sahip olan kekik, etli ve sebzeli yemeklerde farklı yere sahiptir. Acımsı bir tadı vardır. Yemekleri tatlandırmak için kullanılır. Kekik, kahvaltılarda zeytin ve salçanın üzerine de serpilir.

  Kekik, Hataydan Kekik