Bilgilendirme

 • Mart 25, 2022 Hatay Yöresel Ürünler

  KEÇİ BOYNUZU PEKMEZİ

  Hatay’dan keçi boynuzu pekmezi, doğal içeriği ile sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin tercihidir. Yüzlerce yıldır soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların tedavisinde kullanılırken günümüzde onlarca faydasının ortaya çıkmasıyla birlikte neredeyse her evde muhakkak bulunması gereken gıdalardan birisi haline gelmiştir.

  Hataydan Harnup (Keçi Boynuzu) Pekmezi, Harnup (Keçi Boynuzu) Pekmezi
 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  Karbonat

  Yüksek kaliteli karbonat ile hamur işleriniz hiç olmadığı kadar lezzetli hiç görünmediği kadar güzel görünecek. Çıtır çıtır lezzetler elde etmek için Hatay’dan yüksek kaliteli karbonatı tercih ediniz.

  Karbonat Nedir?

  Karbonik asidin türlerinden biri olan karbonat, antik çağlarda keşfedildiği andan itibaren, temizlikten pasta yapımına, kozmetikten tıbbi ürünlere kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

  Karbonat, Hataydan Karbonat
 • Mart 25, 2022 Hatay Yöresel Ürünler

  KANTARON YAĞI

  Hatay’dan kantaron yağı, mucizevi dokunuşu ile bitkisel tedavilerde aranan en değerli ürünüdür. Kantaron çiçeklerinden doğallığı bozulmadan üretilir ve sizlere sunulur.  Bu sayede yara tedavisinden enfeksiyon tedavisine varana kadar birçok farklı kullanımda %100 etki gösterir.

  Kantaron Yağı, Hataydan Kantaron Yağı
 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  Kajun

  Amerika kökenli bir baharat olan kajun, Latin ülkelerinde, Batı Avrupa’da ve Orta Asya’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülkemiz mutfağına henüz girmeye başlayan kajun baharatını kullananların sayısı her geçen yıl artmaktadır. Yemeklere kattığı aromatik lezzet bu özel baharata olan ilginin artmasını sağlamaktadır.

  Kajun Baharatı, Hataydan Kajun Baharatı
 • Mart 25, 2022

  Kabuk Tarçın

  Kabuk tarçın, çubuk tarçın adıyla da bilinen sağlıklı bir baharattır.  Hem aroması hem de kokusuyla mutfakların vazgeçilmez lezzetlendiricileri arasında yer alır.

  Türk mutfağının klasikleşen birçok tatlı tarifinde lezzet sırlarından biri olarak görülen tarçın, et yemeklerinin soslarında da sıklıkla kullanılan bir üründür. Sağlığa olan olumlu etkileri nedeniyle son zamanlarda bitki çayı olarak tüketimi de yaygın bir hale gelmiştir.

  Dal (Kabuk) Tarçın, Hataydan Dal (Kabuk) Tarçın
 • Mart 25, 2022 Hatay Yöresel Ürünler

  Kabak Tatlısı

  Hatay’ın dünyaca meşhur kabak tatlısı kendine has lezzeti ve görünümüyle fark yaratan bir lezzet. Hem kahvaltılarda kaymak ya da tereyağı eşliğinde hem de tatlıya ihtiyaç duyduğunuz her anda keyifle tüketebileceğiniz bu ürün rahatsız etmeyen hafif yapısı ve bünye dostu içeriğiyle ilk tercihiniz olacak.

  İçi sert, dışı kıtır kıtır olan ve tamamen geleneksel yöntemlerle hazırlanan kabak tatlımızın tadını asla unutamayacaksınız.

  Kabak Tatlısı, Hataydan Kabak Tatlısı
 • Mart 25, 2022 Zeytinler

  Izgara Zeytin

  Izgara zeytin, kendine has koku ve tadı ile hem ülkemizde hem de dünyada gurme lezzetler arasında yer almaktadır. Hatay’ın meşhur ızgara zeytini kahvaltı sofralarınızın vazgeçilmezi olacak.

  Izgara Zeytin Nedir?

  Tarihten günümüze gelen doğal zeytinin gerekli işlemlerden geçirilip ızgara edilmesi sonucu elde edilir. Zeytinin yeni bir pazara daha girmesini sağlayan bu garnitür ile ülkemizde yeni teknikler de gelişmektedir. Ülkemizin de pazarına dahil olduğu ızgara zeytin kullanımı her geçen gün hızla yayılmaktadır.

  Izgara Zeytin, Hataydan Izgara Zeytin
 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  İSOT

  Hatay’dan isot, acı severler için güneşte kurutularak ve doğallığı bozulmadan hazırlanan acı baharat türlerinden biridir. Ülkemizde genellikle çiğköfte ile özdeşleştirilen isot sulu yemekler, çorba ve kebapla da tüketilebilir. Tarladan toplanan biberler güneşte siyah rengi alana kadar kurutulur. Bunun ardından zeytinyağı ve tuzla karıştırılarak isot yapılır.

  Zayıflamaya yardımcı oluşu ile son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Ancak zayıflamanın yanı sıra bağışıklık sistemi, kanserle mücadele, enfeksiyon ve solunum yolu başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisine de önemli ölçüde yardımcı olur.

  İsot, Hataydan İsot
 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  Ihlamur

  Ihlamur ülkemizde yüzyıllardır hem şifa hem de lezzet kaynağı olarak keyifle tüketilmektedir. Tamamen doğal olan bu ürün çoğunlukla bitki çayı olarak tüketilir.

  Ilıman iklimde yetişen ıhlamur, sanılanın aksine bir ağaç türüdür. Kelime anlamı “kerestesi beğenilen” olan ıhlamurdan elde edilen kütükler hafif ve yumuşak yapıya sahiptir. Doğada yaz ıhlamuru, kış ıhlamuru, gümüşi ıhlamur ve kırmızı ıhlamur olmak üzere dört çeşidi bulunmaktadır.

  Ihlamur, Hataydan Ihlamur
 • Mart 25, 2022 Baharatlar

  Hindistan Cevizi

  Hindistan cevizi baharatı modern tariflerde tatlıların vazgeçilmez tatlıların vazgeçilmez tamamlayıcılarından biridir. Tadı, görünümü ve eşsiz kokusuyla bu lezzet sizin de tatlarınıza ekstra bir lezzet katacak.

  Hindistan Cevizi Nedir?

  Hindistan cevizi, pamilyagiller ailesinden olup tropik bölgede yetişir. 20 m’yi aşan boyuyla 100 yıla kadar yaşayabilmektedirler. Hindistan cevizinin özsuyu şarap üretiminde de kullanılır. İçi ceviz sıvısı olarak da bilinen yoğun sıvı ile doludur. Hindistan cevizi kolay sindirilir, kalori bakımından oldukça zengindir.

  hindistan cevizi, Hataydan hindistan cevizi