Antep Kekik

Hataydan Kekik

Taze veya kuru olarak kullanılan kekiği ülkemizde kuru olarak kullanılması yaygındır. İster taze ister kuru olarak tüketebildiğimiz kekiğin faydaları nelerdir:

  • Kekik anti bakteriyeldir.  Bazı bakteri ve mantarların neden olduğu enfeksiyonlara karşı direnç kazandırır, antikor sayısını arttırır, tedavi amaçlı kullanılır. Sadece vücut içinde değil bulunduğu ortamdaki bakterileri de temizler.
  • Cilt bakımında kekik çayı kullanılır. Geç yaşlanmayı sağlar. Pürüzsüz bir cilt sunarken, cildinizi dezenfekte etmek için de kullanılabilir.
  • K vitamini, manganez ve kalsiyum bakımından zengindir. Kemik sağlığı açısından çok etkili olan bu vitamin ve mineralleri barındıran kekik, vücut direncini hastalıklara karşı artırır.
  • Demir bakımından çok zengin olan kekik, kansızlık olarak da bilinen anemiye karşı koruyucudur.
  • Antibiyotik olan kekik soğuk algınlığı, grip, nezle gibi solunum yolu hastalıklarına karşı oldukça etkilidir.
  • Gece körlüğünü bileşenindeki A vitamini sayesinde engeller.
  • Kekik yağı, kalpteki atardamar ve toplardamarları rahatlatır, kapakçıkların daha güzel çalışmasını sağlar. Kekik kan dolaşımına pozitif etki eder, kan basıncını düzenler. Kekik kalp hastalıklarına karşı çok etkilidir.

Kekiğin çayından, yağından, sade kullanımından faydaları saymakla bitmez.

Nasıl Kullanılmalıdır?

Kekik otunun birden fazla kullanım yöntemi vardır. Türkiye’de yaygın kullanım kurutma iledir. Kurutulan kekik ne kadar taze ise o kadar güzel verim alınır. Kekik, boyu 5 cm kadar olunca toplanır. Üst kısmındaki yeşillik daha verimli olacağından istenirse ayrılabilir. Günlük düzenli olarak güneş görmesi sağlanır ve 34 derece altında kuru yerde yapılması tavsiye edilir.

Etiketler: Kekik, Hataydan Kekik
Mart 25, 2022
Listeye dön