Kimyon

Hataydan Kimyon

Kimyonun Faydaları

Kimyon, baharatlar içerisinde zengin içeriği ile ilk akla gelen türlerden biridir. İçerisinde çok sayıda uçucu yağ, magnezyum, sodyum ve demir bulunur. Bu nedenle hazırladığınız tariflerde mutlaka yer alması gereken bir baharattır.

  • Kimyon, içerisinde timol isimli bir bileşen bulundurur. Bu bileşen bağırsak ve sindirim sistemi sağlığı için önemlidir. Ayrıca sindirimi kolaylaştırır.
  • Şeker hastalığı üzerindeki olumlu etkisi sayesinde birçok ülkede tedavi amaçlı kullanılır.
  • Kolesterolü düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur.
  • Doğal antibiyotikler arasında yer alır.
  • İçerisinde yüksek miktarda bulunan demir sayesinde günlük demir ihtiyacını karşılar.
  • Kimyon, çok az sayıda besinde bulunan D vitamini bakımından zengindir.  Çocukların kemik gelişimi ve yetişkinlerde iskelete sisteminin korunması için yardımcı olur.

Kimyon Nasıl Tüketilir?

Kimyon hem toz hem de tohum olarak kullanılsa da ülkemizde genellikle toz halde tercih edilmektedir. Kimyon tohumlarının çekilerek toz haline getirilmesinin ardından et, balık, geleneksel ev yemekleri ve birçok farklı tarifte gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Hatay’dan kimyon, hiçbir katkı maddesi ve koruyucu ilave edilmeden üretilir. Ayrıca doğallığı bozulmadan tohumlar öğütülerek toz hale getirilir ve ambalajlanır. Bu sayede hem kalitesi hem de lezzetinden ödün vermeden mutfaklarda yerini alır.

Etiketler: Kimyon, Hataydan Kimyon
Mart 25, 2022
Listeye dön