Nar Ekşisi

Hataydan Nar Ekşisi

Nar Ekşisi Faydaları

Nar ekşisi tam anlamıyla bir şifa deposudur. Yüzlerce yıldır geleneksel tıpta panzehir ve merhemler başta olmak üzere yaygın kullanıma sahip olmuştur. Günümüzde ise cilt sağlığındaki gibi temel faydalarının yanı sıra kronik hastalıkların tedavisinde de doğal bir tedavi imkânı sunar.

Nar ekşisinin başlıca faydaların biri kalp ve damar hastalıklarını önleyici etkisidir. Önerilen miktarda kullanıldığında yüksek tansiyon ve şeker hastalığının kontrol altına alınmasını sağlar. Bu sayede kalp krizi gibi hastalıkların riskini en aza indirir. Astım, bronşit ve zatürre gibi gerek akut gerekse kronik hastalıkların doğal ilacıdır. Astım ataklarının azaltılmasını ve akciğerde biriken enfeksiyonun temizlenmesini sağlar. Ciltte sivilce oluşumunu engeller ve var olan lekelerin yok edilmesini sağlar. Bu nedenle cilt bakımı için mucizevi bir dokunuş olarak kabul edilir.

Nar Ekşisi Tüketimi

Nar ekşisi tüketimi kullanım amacını göre değişiklik gösterir. Eğer yemeklerinizde sos olarak kullanmak istiyorsanız damat zevkinize göre tariflerinize dilediğiniz miktarda nar ekşisi ilave edebilirsiniz. Hatay’dan nar ekşisi doğal yöntemlerle üretildiği için oldukça yoğun bir aromaya sahiptir. Bu nedenle mutlaka kontrollü olarak yemeklerinize ilave etmeniz tavsiye olunur.

Nar ekşisini farklı bir biçimde suyla karıştırarak içebilirsiniz. Dilediğiniz yoğunluk ve tada göre bir miktar suyla nar ekşisini karıştırarak nar suyu elde edebilirsiniz.

 

Nar Ekşisi Faydaları

 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Kan şekerinin ve kolesterolün dengelenmesini sağlar. Bu sayede kalp ve damar hastalıklarının görülme riskini en aza indirir.
 • Ağız ve diş etinde meydana gelen kanamaları durdurur. Diş ev diş eti sağlığını korur.
 • Enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde güçlü etkiye sahiptir. Ayrıca enfeksiyona karşı vücudun direncinin artmasını sağlar.
 • Bağırsak parazitlerinin tedavisi konusunda etkilidir.
 • Ciltte akne oluşumunun engellenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cilt lekelerinin azaltılmasını ve cilt tonunun eşitlenmesini de kolaylaştırır.
 • Zatürre gibi akciğer enfeksiyonlarının tedavisini hızlandırır. Ayrıca ses kısıklığının da en doğal çözümüdür.
 • Düzenli ve tavsiye edilen miktarda kullanıldığında kronik yorgunluğa iyi gelir.
 • İshal tedavisinde işe yarar ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
 • Romatizma ağrılarının kısa sürede hafifletilmesinde etkilidir.
 • Güçlü antioksidan ve idrar söktürücü etkileri vardır.

Nar Ekşisi Nasıl Tüketilmeli?

Nar ekşisi yöresel tarifler ve salatalarda sos olarak kullanılır. Mercimek köftesi, çiğköfte, kısır, salatalar, dolmalar ve birçok mezede tercih edilir. Bu genel kullanımın yanı sıra alternatif tıpta panzehir ve merhem yapımında da kullanıldığı bilinir. Ayrıca nar ekşisinin sulandırılarak nar suyu halinde tüketilmesi de mümkündür.

Etiketler: Nar Ekşisi, Hataydan Nar Ekşisi
Mart 25, 2022
Listeye dön