Zeytinyağı

Hataydan Zeytinyağı

Zeytinyağının En Doğal Hali

Zeytinyağı oldukça hassas bir üründür ve günümüzde birçok farklı isimle satılan yağlar kaliteli ve sağlıklı olmaktan oldukça uzaktır. Hem damak tadınız hem de sağlığınız açısından doğal bir zeytinyağını tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Taş Baskı soğuk sıkım en eski ve en sağlıklı üretim tekniklerinden biridir. Meşakkatli ve uzun bir süreç olsa da elde edilen ürün en yüksek kalitede olmaktadır. Binlerce yıldır kullanılan bu teknik doğal zeytinyağı elde etmenin en etkili yoludur.

Rengiyle, Tadıyla Gurme Sofralara Layık

Hatay’dan zeytinyağı taş baskı tekniği ile elde edilmiştir. Kesinlikli ışıl işlem görmemiş ve doğallığını kaybettirecek hiçbir müdahalede bulunmamıştır. Natürel halinde olması nedeniyle aromatik yapısını korumaktadır. Bölgemizde yetişen en genci 50 yıllık zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinlerden üretilen doğal yağı soğuk tariflerde güvenle kullanabilirsiniz. Soğuk tariflerin yanı sıra ızgara balıkta da yemeğinizi lezzetlendirmek için en iyi alternatif Hatay zeytinyağıdır.

Taş baskı yöntemiyle sıkılan zeytinlerden kendine has koku, renk ve tada sahip bir zeytinyağı elde edilmiştir. Dolayısıyla ürünümüz zincir marketlerde bulunan ve fabrikasyon şeklinde üretilen yağlardan son derece farklıdır. Damak tadını bilen, sağlığına önem veren, gurme sofralara layık bir üründür.

Hatay zeytinyağı ile tatlandırılan salataları yemeye doyamayacak, balığın asıl tadını ürünümüz ile kızarttığınızda alacaksınız. Eski usul yöntemlerle, aslına sadık kalarak üretilen ürünümüz her damlasında size Hatay zeytininin o eşsiz tadını verecek. Rengiyle gözlerinize, kokusuyla burunlarınıza ve lezzetiyle damak tadınıza hitap edecek.

Zeytinyağı ürünümüz ile salata ve soğuk tariflerinizi tatlandırırken kahvaltıların baş tacı Hatay Zeytinleri ürünlerimizi de mutlaka incelemenizi öneririz.

Etiketler: Zeytinyağı, Hataydan Zeytinyağı
Mart 25, 2022
Listeye dön