Hatay Sürkü
Hatay Sürkü
Hatay Sürkü

Hatay Sürkü

İndirim Oranı : %25 İndirim
Fiyat : ₺20,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺15,00(KDV Dahil)

Sürk

Sürk kelimesinin Arapça anlamı “çökelek” olup Hatay bölgesine ait lezzetlerdendir. Bir diğer adı da küflü çökelektir. Kendine özgü yapım aşaması vardır. Taze çökelek, zeytinyağı, fesleğen yaprağı, zahter, yenibahar, karanfil, muskat, tarçın, acı biber salçası, sarımsak, tuz, kimyon, pul biber, karabiberin harmanlanıp toplar haline getirildikten sonra serin ve kuru bir yerde belirli bir süre bekletilmesiyle elde edilir. Sürkün çömleğe konması ve bu çömleğin toprağa gömülüp 3 ay kadar bekletilmesiyle en doğal hali elde edilir.

:

Hatay’dan Evlerinize Sürk Peynir

Hataydan.com sayesinde sizler de dünyaca meşhur sürk lezzetini sofralarınıza taşıyabilirsiniz. Sürk soflara kuru olarak servis edilmesinin yanı sıra zeytinyağı ile de karıştırılıp tüketilebilir. Ayrıca Sürkle yapılan salatalarda oldukça lezzetli olup, Hatay sofralarında bolca yer almaktadır. Sürk faydaları oldukça fazladır. Bunları sıralayacak olursak;

  • Yüksek enerji deposudur.
  • Kansere karşı etkilidir.
  • Diş çürüklerinin önlenmesine yardımcı olur.
  • Sindirim sisteminin düzelmesini sağlayarak mide rahatsızlıklarını giderir.
  • İshali önler
  • Mikrobik enfeksiyonlara karşı etkilidir.

Saklama koşulları

Sürk buzlukta bekletilebilir, ancak fazla nemlenmemesi için bir kağıt havluya sarılması tavsiye edilir. Buzluktan çıkartılan sürkün tekrar buzluğa konması onun besin değerini düşürebileceğinden dolayı tüketilebilecek sürk miktarı kadar buzluktan çıkarılıp kullanılması tavsiye edilir.