Ihlamur
Ihlamur
Ihlamur

Ihlamur

Fiyat : ₺37,00(KDV Dahil)

Ihlamur

Ihlamur ülkemizde yüzyıllardır hem şifa hem de lezzet kaynağı olarak keyifle tüketilmektedir. Tamamen doğal olan bu ürün çoğunlukla bitki çayı olarak tüketilir.

Ilıman iklimde yetişen ıhlamur, sanılanın aksine bir ağaç türüdür. Kelime anlamı “kerestesi beğenilen” olan ıhlamurdan elde edilen kütükler hafif ve yumuşak yapıya sahiptir. Doğada yaz ıhlamuru, kış ıhlamuru, gümüşi ıhlamur ve kırmızı ıhlamur olmak üzere dört çeşidi bulunmaktadır.

:

Bitki çayından çok daha fazlası

Ihlamur sağlık alanında kullanılır. Yaprağı kurutulup çayı da içilir. Kerestesinin yumuşak olması sayesinde marangozlukta da sıkça kullanılır. Hoş bir kokuya sahiptir. Ortaçağda keşfedilen ıhlamur, o zamandan beri insanlığın yararına kullanılmıştır. Ihlamurun yararlarını sıralayacak olursak:

  • Ihlamurun gribe iyi geldiği bilinmektedir. Sıcak çayı boğaz ağrısını giderir, öksürüğü keser. Kokusu çekildiği takdirde tıkanık burnun açılmasını sağlar.
  • Sakinleştirici etkisi olan ıhlamurun aşırı stres ve kaygıyı azaltır. Uykudan önce alındığında uyumayı kolaylaştırır.
  • Ihlamur C vitamini kaynağıdır. Limon suyuyla beraber tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Bazı kozmetik markaları selüloit gibi cilt rahatsızlıklarına karşı ıhlamur destekli kremler üretmektedir.
  • Ihlamur karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarının tedavi edilmesine katkı sağlar.
  • İdrar sökücüdür.
  • Ihlamur istemsiz kas kasılmalarına karşı vücudun gevşemesini sağlar.

Ihlamur Kullanım Alanları

Ihlamur ağacının kabuğundaki lifler, kaba dokumalarda ve ip üretiminde kullanılır. Kuvvetli balgam sökücüdür. Çiçeğinin güzel kokusu sayesinde gölge ağacı olarak da yetiştirilir. Göğsü yumuşatır. Günümüzde genellikle çay olarak kullanılan ıhlamurun çiçeğini suda beklettikten sonra bu suyla banyo yapılması, vücuttaki stresi alır ve yatıştırıcı bir etki yapar.