İsot Biber
İsot Biber
İsot Biber

İsot Biber

Fiyat : ₺15,00(KDV Dahil)

İSOT

Hatay’dan isot, acı severler için güneşte kurutularak ve doğallığı bozulmadan hazırlanan acı baharat türlerinden biridir. Ülkemizde genellikle çiğköfte ile özdeşleştirilen isot sulu yemekler, çorba ve kebapla da tüketilebilir. Tarladan toplanan biberler güneşte siyah rengi alana kadar kurutulur. Bunun ardından zeytinyağı ve tuzla karıştırılarak isot yapılır.

Zayıflamaya yardımcı oluşu ile son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Ancak zayıflamanın yanı sıra bağışıklık sistemi, kanserle mücadele, enfeksiyon ve solunum yolu başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisine de önemli ölçüde yardımcı olur.

:

İsot’un Faydaları

Lezzeti dillere destan olan isotun faydaları şunlardır;

Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakım sürecini kolaylaştırır.

Solunum yolu ve boğaz enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur.

Enfeksiyon tedavisinde etkili olan isot aynı zamanda idrar söktürücü etkiye de sahiptir.

Bağırsak temizleme özelliği bulunur. Bu sayede kabızlık ve gaz spazmını iyileştirici etkisi vardır. Öte yandan sindirimi de kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve hücre yenilenmesine katkıda bulunur. Bunun yanı sıra kansere karşı koruyucu özelliği de bulunur.

Kolesterolün kontrol edilmesine destek sağlar. Bu sayede kalp ve damar hastalıklarına karşı önleyici rol oynar.

İsot güçlü bir antioksidandır.

Cilt sağlığını koruyarak cildin yaşlanmasını geciktirir.

Romatizmâl hastalıklara karşı koruduğu gibi bu tür hastalıkları olan kişilerde şikayetlerin azalmasını sağlar.

İsot Nasıl Tüketilir ve Nerelerde Kullanılır?

İsot ülkemizde genellikle çiğköfte yapımında kullanılır. Ancak bunun dışında birçok farklı kullanım alanı bulunur. Geleneksel ev yemeklerinde kullanıldığında lezzetli bir seçenek sunar. Ayrıca çorba türleri, kısır ve salatalarda da tercih edebilirsiniz. Eğer kuzu etinin hem kokusunu bastırmak hem de acı bir tat katmak istiyorsanız pişirirken bir miktar isot katmanız yeterli olacaktır.