Karanfil
Karanfil
Karanfil

Karanfil

Fiyat : ₺22,00(KDV Dahil)

Karanfil

Karanfilin kullanımı oldukça eskiye dayanır. Milattan önce 3. Yüzyılda Çin İmparatorluğu tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Asya ve güney Amerika’da yetişen, yaklaşık 20 metre boya kadar uzayabilen ve dört mevsim yeşil kalabilen bir ağaç türüdür. Anavatanı Endonezya olan karanfil, günümüzde tüm dünya mutfaklarında kullanılmaktadır.

Vücuda Uzanan Yardım Eli

Karanfilin kullanım alanları oldukça geniştir. Özellikle gıda ve sağlık sektörlerinde bolca tercih edilir. Karanfil kurutulmuş bir baharat olduğundan dolayı görünüşüyle taze olup olmadığının anlaşılması zordur. Bunu anlamak için bir bardak suyun içine bırakmanız yeterli olacaktır. Karanfilin iyisi dipte kalır veya su yüzeyinde baş kısmı yukarıda kalacak şekilde durur. Hataydan.com’dan alacağınız karanfil baharatı yüksek kaliteli ve tazedir.

:

Karanfilin faydaları oldukça fazladır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Karanfil vücuttaki iltihabı azaltır.
  • Metabolizmayı hızlandırıcı etki gösterir.
  • Antioksidan bakımından zengin olan karanfil, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kullanılan çaylara katılır. Vücuttaki mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlayan karanfil, huzur verici bir etkiye sahiptir.
  • Karanfilin karaciğer yağlanmasına karşı etkili olduğu tespit edilmiştir.
  • Manganez bakımından zengindir. Bu da beyin fonksiyonlarının etkili bir biçimde çalışmasını, ihtiyaç duyulan hormonların üretilmesine yardımcı olacak enzimlerin kontrolünü ve kemiklerin onarımını sağlar.
  • Günde 2-3 bardak karanfil çayının içen insanların tip 2 diyabet, kalp hastalıkları ve felç gibi durumlara yakalanma riskini oldukça düşürür.

Nerelerde kullanılır?

Etli ve sulu yemeklerde kullanılabilir. Köfte harcına toz haline getirilip katılabilir. Mercimek çorbası ve kurabiye yapımında tat verir. Kahve ve çaylarda da karanfil kullanılmaktadır.

 

Etiketler
Karanfil,