Kekik Hatay
Kekik Hatay

Kekik Hatay

İndirim Oranı : %17 İndirim
Fiyat : ₺60,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺50,00(KDV Dahil)

Hatay’dan kekik doğal yollarla elde edilip sofralarınıza en lezzetli haliyle ulaşmaktadır. Sağlık açısından sayısız faydası olan ve yemeklere eşsiz bir lezzet katan bu baharatın en doğal halini sadece birkaç tık ile sipariş edebilirsiniz.

Kekik Bin Derdin Dermanı

Keskin kokuya sahip olan kekik, etli ve sebzeli yemeklerde farklı yere sahiptir. Acımsı bir tadı vardır. Yemekleri tatlandırmak için kullanılır. Kekik, kahvaltılarda zeytin ve salçanın üzerine de serpilir.

:

Taze veya kuru olarak kullanılan kekiği ülkemizde kuru olarak kullanılması yaygındır. İster taze ister kuru olarak tüketebildiğimiz kekiğin faydaları nelerdir:

  • Kekik anti bakteriyeldir.  Bazı bakteri ve mantarların neden olduğu enfeksiyonlara karşı direnç kazandırır, antikor sayısını arttırır, tedavi amaçlı kullanılır. Sadece vücut içinde değil bulunduğu ortamdaki bakterileri de temizler.
  • Cilt bakımında kekik çayı kullanılır. Geç yaşlanmayı sağlar. Pürüzsüz bir cilt sunarken, cildinizi dezenfekte etmek için de kullanılabilir.
  • K vitamini, manganez ve kalsiyum bakımından zengindir. Kemik sağlığı açısından çok etkili olan bu vitamin ve mineralleri barındıran kekik, vücut direncini hastalıklara karşı artırır.
  • Demir bakımından çok zengin olan kekik, kansızlık olarak da bilinen anemiye karşı koruyucudur.
  • Antibiyotik olan kekik soğuk algınlığı, grip, nezle gibi solunum yolu hastalıklarına karşı oldukça etkilidir.
  • Gece körlüğünü bileşenindeki A vitamini sayesinde engeller.
  • Kekik yağı, kalpteki atardamar ve toplardamarları rahatlatır, kapakçıkların daha güzel çalışmasını sağlar. Kekik kan dolaşımına pozitif etki eder, kan basıncını düzenler. Kekik kalp hastalıklarına karşı çok etkilidir.

Kekiğin çayından, yağından, sade kullanımından faydaları saymakla bitmez.

Nasıl Kullanılmalıdır?

Kekik otunun birden fazla kullanım yöntemi vardır. Türkiye’de yaygın kullanım kurutma iledir. Kurutulan kekik ne kadar taze ise o kadar güzel verim alınır. Kekik, boyu 5 cm kadar olunca toplanır. Üst kısmındaki yeşillik daha verimli olacağından istenirse ayrılabilir. Günlük düzenli olarak güneş görmesi sağlanır ve 34 derece altında kuru yerde yapılması tavsiye edilir.

Etiketler
kekik, hatay kekik,