Kızartmalık Peynir
Kızartmalık Peynir
Kızartmalık Peynir

Kızartmalık Peynir

İndirim Oranı : %12 İndirim
Fiyat : ₺125,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺110,00(KDV Dahil)

Kızartmalık Peynir

Hatay’dan kızartmalık peynir kahvaltılarınıza farklılık katacak ve muhteşem lezzetiyle vazgeçemediğiniz tatlar arasında yerini alacak.

Peynir mutfağına çok farklı lezzetler katan kızartmalık peynirler özellikle peynir gurmeleri tarafından çokça bilinmekte ve tüketilmektedir. Bu peynirler genellikle yağda kızartılarak veya tost yapımında kullanıldığından dolayı kızartmalık peynir olarak adlandırılırlar.

:

En Çok Bilinen Kızartmalık Peynirler

Kızartma peyniri deyince akla iki çeşit peynir gelir. Bunlar Antakya yaprak peyniri olarak da bilinen ezme peyniri ve ülkemizde sıklıkla kullanılan Meşhur Kıbrıs hellim peyniridir. Bu peynirlerin lezzetleri birbirine oldukça yakın olup hellim peyniri biraz daha tuzlu bir peynirdir. Kızartmalık peynirlerin başlıca yararları şunlardır:

  • İçerdiği kalsiyum sayesinde kızartmalık peynirlerde diğer peynirler gibi kemik erimesini önler.
  • Mikrobik enfeksiyonlara karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Mide dostudur. Mide asidini düzene sokarak ülseri önler. Sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı etkili çözüm sağlar.
  • İshal ve kabızlığı engeller.
  • Beyine enerji vererek vücudun dinç kalmasını sağlar.
  • Kalsiyum bakımından zengindir. Bu sayede diş çürüklerine karşı ve kemik gelişiminde etkilidir.
  • Kronik astım, bronşit rahatsızlıklarına karşı direnç sağlar.

Saklama koşulları

Kızartmalık peynirler hellim peyniri gibi tuzlu peynir türüyse raf ömürleri daha uzundur. Ezme peyniri gibi tuzu az peynirse bu peynirlerin raf ömrü kısadır. Bu peynirler varsa kendi suyunda bekletilmesi tavsiye edilir. Eğer almış oluğunuz peynirin suyu yoksa peynirinizi buzlukta muhafaza etmeniz, birkaç günde tüketecek kadarını buzdolabı kısmına koymanız peynirinizin daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir şekilde tüketilmesini sağlar.