Kömbe Baharatı
Kömbe Baharatı
Kömbe Baharatı

Kömbe Baharatı

Fiyat : ₺25,00(KDV Dahil)

Kömbe Baharatı

Kömbe baharatı, Hatay yöresine ait Hatay kahkesi, diğer adıyla kömbenin yapımında kullanılan baharat karışımıdır. İsteğe bağlı olarak bu karışıma vanilin veya Hindistan cevizi de eklenerek çeşitlilik arttırılabilir. Kömbe baharatı tercihen şekerli tatlılarda kullanılır. Bu karışım kömbenin uzun ömürlü ve lezzetli olmasını sağlar.

:

Yöresel Kömbe Lezzeti

Kömbe baharatı, Antakya yöresinde, genellikle bayramlarda yapılan Hatay kahkesinin yapımında kullanılır. Bu baharatın kokusu, kömbe piştikten hemen sonra yoğun bir şekilde alınır.

Kömbe baharatı malzemeleri şunlardır:

  • 1 gram veya daha az Muskat
  • 2 gram zencefil tozu
  • 3 adet damla sakızı
  • 4-5 gram tarçın
  • 2 gram karanfil tozu
  • 2 gram mahlep
  • 2 gram yeni bahar

İhtiyaç duyulan miktarın fazlalaşması durumunda verilen ölçeklerin orantısına dikkat edilmelidir. Orantı sayesinde herhangi birinin tadı ağır basmaz, kendine has, yeni bir tadı ortaya çıkartır. 2 g yaklaşık olarak 1 çay kaşına denk gelmektedir. Sitemizden sipariş edeceğiniz kömbe baharatı geleneksel tariflere en uygun şekilde orantılanmıştır.

Kömbe Baharatı Nasıl Hazırlanır?

Kömbe baharatı için kullanılacak malzemeleri belirlenen ölçeklerde, tercihen çukur kapta bir araya getirilir ve döverek birbirine yedirilir. Baharatları birbirine yedirme işlemini rondo, mutfak robotu veya havanda el ile dövülerek yapılabilir. Hava almayacak bir kaba aktarılıp, serin ve kuru yerde muhafaza edilir. Bu durum hazırlanan kömbe baharatının uzun ömürlü olmasını sağlar. Kömbe baharatı sütlü tatlılarda, kömbede, keklerde veya şekerli unlu mamüllerinde kullanılır. Kömbe baharatı tuzlu unlu mamullerinde kullanılmamaktadır.

Hatay’dan sipariş edeceğiniz kömbe baharatı direkt olarak tatlılarınızda kullanılmaya hazır halde elinize ulaşacaktır.