Kurutulmuş Dolmalık Biber
Kurutulmuş Dolmalık Biber

Kurutulmuş Dolmalık Biber

İndirim Oranı : %33 İndirim
Fiyat : ₺75,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺50,00(KDV Dahil)

Hatay’dan dolmalık biber kurutma, yöresel lezzetlerden hoşlananlar için kış mevsiminin favorisidir. Dolmalık biber kurutma, tarladan toplanan organik biberlerin hiçbir renklendirici ya da koruyucu madde içermeden kurutulması ile elde edilir. Böylelikle doğallığı bozulmadan sofralarınızda yerini alır.

:

Dolmalık Biber Kurutma Faydaları

Dolmalık biber kurutma hem lezzeti hem de faydaları ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca hem yöresel hem de doğallığı bozulmadan üretildiği takdirde tam bir sağlık dostudur.

  • Biber başlı başına C vitamini deposudur. Bilinenin tersine besinler, içerisinde turunçgillerden daha fazla C vitaminine sahiptir, bu yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.
  • Bu yüzden kış aylarında herkesin büyük bir afiyetle tükettiği kurutulmuş biber dolması, sunduğu lezzet şöleniyle birlikte birçok hastalığa karşı da vücudumuzu korur.
  • Kalp krizi ve kanserle mücadelede önemli bir besindir. Ayrıca ülser gibi mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinir.
  • Yüksek kolesterolün düşürülmesinde en önemli yardımcı besinlerden biridir. Bununla birlikte damar tıkanıklığı gibi hastalıkları da önleyebilir.
  • Dolmalık biber kurutması gerek C vitamini gerekse diğer besin değerleri ile eklem sağlığının ve kıkırdak dokunun korunmasında önemli rol oynar.

Dolmalık Biber Kurutma Nasıl Tüketilir?

Dolmalık biber kurutma, adından da anlaşılacağı üzere genellikle Türk mutfağında dolması yapılarak tüketilen bir yiyecektir. Ülkemizde Hatay, Kahramanmaraş ve Gaziantep mutfaklarında sumak ekşisi ile hazırlanarak yöresel bir lezzet haline gelmiştir. Ancak diğer bölgelerde de çeşitli tariflerde bulunduğu söylenebilir. Damak zevkinize göre ister geleneksel kuru dolma tariflerinde isterseniz farklı tariflerde değerlendirebilirsiniz.