Yerel Çeşit Yeşil Zeytin
Yerel Çeşit Yeşil Zeytin

Yerel Çeşit Yeşil Zeytin

İndirim Oranı : %33 İndirim
Fiyat : ₺30,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺20,00(KDV Dahil)

Hatay Zeytin Çeşitleri

Türk mutfağında olduğu gibi dünya mutfağında da önemli bir yere sahip olan ve besleyici özellikleri ile sağlık açısından birçok faydası bulunan zeytin, neyse ki ülkemizde bol ve kaliteli miktarlarda yetişmektedir. Türkiye'de yetiştirilen zeytinler arasında Hatay’dan zeytinler besleyici özellikleri ve kalitesi ile daha fazla ilgi görmektedir.

:

Hatay Zeytini Nasıl Yapılır?

Hatay zeytin çeşitleri listemizde, her zeytin çeşidinin nasıl yapıldığına dair kısa bilgilere yer vermiştik. Hatay’da kullanılan zeytin yapımı teknikleri, görüldüğü üzere daha çok doğal yöntemler ile uygulanmaktadır. Zeytinin besleyici özelliklerini kaybetmemesi için mümkün olduğunca doğal tekniklerin kullanıldığı zeytin işlemesinde, aynı zamanda kullanılan malzemelerinde kimyasaldan uzak ve doğal olması önemlidir.

Tuz katılıp zeytinlerin su veya çuvalda bekletilmesinin en önemli amacı, zeytinin acılığının alınması ve yağının tam kıvamında zeytin yerken tat bırakmasını sağlamaktır. Tüm bu yöntemler uygulanırken dikkat edilen en önemli şeylerin başında hijyen ve zeytinlerin besleyici özelliklerini kaybetmemeleri gelir.

Hatay’dan zeytinler sofranıza gelene kadar doğal ve sağlıklı işlemlerden geçerek, muhteşem lezzetiyle ün salan Hatay lezzetleri ortaya çıkmaktadır. Yüzyıllardır zeytin yetiştiriciliği ve işlemeciliğinde büyük tecrübe kazanmış bölge halkı, ailesel geleneklerden gelen zeytin yetiştiriciliğini önemli ölçüde sürdürmeye devam etmektedir.

Zeytinin Sağlığa Faydaları

Zeytinin sağlığa faydaları genel olarak herkesçe malum olsa da kısaca sağlık açısından muhteşem faydaları olan besin kaynağının yararları, aşağıdaki gibidir. Her bölgenin zeytini çeşitli faydalar sağlıyor olsa da zeytinin yetiştirilmesinde ve işlenmesinde doğal yöntemlerin kullanılması, bu faydaları maksimuma çıkarmaktadır. Hatay zeytin çeşitleri de bu faydaları fazlasıyla alabileceğiniz zeytin türleridir.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Sakinleştirici etsinin yanı sıra bağırsak hareketlerini düzenleyici etkileri de bulunan zeytin, sindirim sistemi üzerinde önemli faydalara sahiptir. Bağırsaklardaki yararlı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olarak, hem bağırsak hem de mide sağlığı için ciddi faydalar sağlar.

Kanserin Önlenmesine Yardımcı Olur

Zeytinin bir başka önemli faydası ise, tüm kanser çeşitlerinin önlenmesinde faydalı olmasıdır. Kanserli hücrelerin ortaya çıkmasının engellenmesine yardımcı olduğu gibi, bu hücrelerin daha fazla çoğalıp vücuda yayılmasında da önleyici etkileri vardır.

Saç ve Cilt Sağlığı İçin Önemlidir

Günümüzde en fazla tercih edilen cilt ve saç bakım ürünlerine baktığımızda, içeriklerinde mutlaka zeytinyağı özlerinin olduğunu görebiliriz. Çünkü zeytin ve zeytinyağı, saç ve cilt sağlığı üzerinde mükemmel etkilere sahiptir.

Zeytinyağı cilt veya saça sürülüp 15-20 dakika bekletildikten sonra temizlenerek, cilt ve saçlar üzerindeki işlem tamamlanır. Bu uygulamanın haftada birkaç kez uzun süre yapılması, ciltte ve saçlarda canlılığa ve sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Stresin Etkilerini Azaltır

Besleyici özellikleri sayesinde zeytin, stresin etkilerini azaltıcı özellikleri ile dikkat çekmektedir. Düzenli zeytin tüketen kişilerde maruz kalınan stresin etkileri daha az görülmektedir.

Çocuk Gelişimine Faydalıdır

Çocukların gelişiminde önemli bir yere sahip olan zeytin, özellikle kahvaltılarda düzenli olarak tüketilmesi gereken başlıca besin maddelerinden biridir. Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerinde önemli yer tutan zeytinin, düzenli tüketimi tavsiye edilir.

Erken Yaşlanma Karşıtıdır

Günümüzün önemli cilt ve ruhsal problemlerinden biri olan erken yaşlılık belirtileri, düzenli zeytin tüketen kişilerde çok daha hafif görülmektedir. Daha sağlıklı cilt ve ruh yapısı için, mutlaka zeytin tüketmeye özen gösterin.

Etiketler
hatay zeytini,